W starożytnej Persji wierzono, że kolor nieba pochodzi od gigantycznego szafiru, na którym spoczywa ziemia. To piękne, choć naiwne dzisiaj przekonanie, najlepiej odzwierciedla zjawiskowość koloru tego kamienia szlachetnego, a właściwie całą jego gamę, od najbardziej cennego odcienia bławatka poczynając, na ciemnym błękicie kończąc. Podobnie jak w przypadku szmaragdu, tak i od nazwy szafir powstało specjalne określenie koloru, z tym, że używane najczęściej w kontekście „szafirowych oczu”.
Jest to wysokiej twardości minerał, odmiana korundu, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też chętnie stosowany w jubilerstwie. Występuje w skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach i bazaltach, wykazuje odporność na działanie czynników atmosferycznych, a więc i na wietrzenie.
Najpiękniejsze szafiry pochodzą ze Sri Lanki, obok tych najcenniejszych o odcieniu jasnoniebieskim, występują tu też odmiany żółte i pomarańczowe. Z indyjskiego Kaszmiru, Birmy i Tajlandii z kolei pochodzą szafiry o barwie bławatka, a z Australii ciemnoniebieskie. Niewiele osób wie, że szafiry znajdowano i w Polsce, na Dolnym Śląsku w okolicy Karpacza i rzeki Izery. Oprócz rozmaitych odcieni koloru niebieskiego mogą przybierać wspomnianą barwę żółtą lub pomarańczową, ale także czerwoną, różową, fioletową, zieloną, mogą też być przezroczyste.
Szafir jest bardzo poszukiwanym, atrakcyjnym i wysoko cenionym kamieniem szlachetnym, nie tylko ze względu na swoje właściwości fizyczne i zachwycający wygląd, ale również ze względu na symbolikę i działanie terapeutyczne. Teorie ezoteryczne przypisują tym minerałom uniwersalną moc leczenia wszelkich chorób. Szafir, nazywany kamieniem mądrości albo inaczej kamieniem wiary i spokoju ducha, jest jednocześnie najsilniejszym i najbardziej tajemniczym spośród wszystkich cennych klejnotów.
Ponieważ uważany jest za atrybut Jowisza, jest symbolem duchowego przywództwa, ale zarazem bogactwa i szczęścia. Podobno jest pomocny w leczeniu chorób oczu i skóry. Skutecznie zwalcza przeziębienie i infekcję, wzmacnia serce i układ krążenia, działa uspokajająco i odprężająco. Przykładany do chorego miejsca zmienia barwę ostrzegając w ten sposób przed zagrożeniem. Biżuteria z szafirem polecana jest zodiakalnym Bykom, Pannom, Wagom, Strzelcom, Wodnikom i Rybom.
Warto wiedzieć, że wobec szafirów naturalnych bardzo często stosuje się wygrzewanie w celu wzmocnienia ich barwy, właściwie większość dostępnych w sprzedaży naturalnych niebieskich szafirów to okazy poddane obróbce termicznej, co w niewielkim stopniu wpływa na ich cenę.
Dużo tańszy natomiast może okazać się szafir rekonstruowany z mniejszych kawałków. Jednak w dalszym ciągu mamy w tym przypadku do czynienia z kamieniem naturalnym, inaczej niż wtedy, kiedy łączy się ze sobą fragment naturalny ze szkłem – tak zwany dublet. Jeżeli mamy wątpliwości co do pochodzenia szafiru, a od sprzedawcy nie możemy uzyskać wiarygodnych informacji, najrozsądniej będzie kierować się kryterium ceny. Naturalny oszlifowany szafir wysokiej jakości oznacza koszt kilkuset, a nawet powyżej tysiąca złotych za karat.
Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:
Polecamy również: