Agat to wielobarwny, półszlachetny minerał, którego nazwa pochodzi od rzeki Dirillo w południowej Sycylii, gdzie wydobywano go już w starożytności.
SKŁAD CHEMICZNY
Krzemionka
WŁAŚCIWOŚCI
Agaty są odmianę chalcedonu o pasmowej budowie. Pasma mogę być różnobarwne lub mieć różne odcienie tej samej barwy. Zabarwienie jest spowodowane różną zawartością domieszek innych pierwiastków, a warstwy powstaję przez kolejne krystalizację krzemionki o nieco innej zawartości tych pierwiastków śladowych.
Agat z dendrytycznymi wrostkami nosi nazwę mszystego. Wrostki mogę być czarne (dwutlenek manganu), zielone (chloryt), czerwone (żelazo) lub mieszane. Agat ognisty ma iryzację, spowodowaną interferencję światła odbitego od obecnych w nim warstewek tlenku żelaza.
WYSTĘPOWANIE
Agaty występują m.in. w Brazylii, Egipcie, Szkocji i Urugwaju. Najpiękniejsze zielone agaty mszyste pochodzą z Indii.
OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO
Agat zwykle jest szlifowany i polerowany może być różnie barwiony. W jubilerstwie chętnie wykorzystywany jest do rzeźbiarstwa artystycznego, a także wyrobu pięknych wisiorków, broszek i kolczyków.
W starożytności z agatu chętnie wykonywano amulety i pieczęcie. Ozdabiano nim również ołtarze, naczynia i brosze. Po agat chętnie sięgano również w baroku - przyozdabiano nim sygnety, amulety a nawet meble.
Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami
Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach